XXI – Niedziela Zwykła 25.08.2019r.

06

Jakżeż łatwo byłoby wymienić
Błędy popełnione w przeszłości i te,
Które wciąż trwają i świadczą o niedowartościowaniu rolnictwa,
Które stało się terenem nieprzemyślanych eksperymentów,
Braku zaufania, a nawet dyskryminacji.
A rolnicy to przecież nie tylko ci, którzy karmią, ale także ci,
Którzy stanowią element stałości i trwania.
Jan Paweł II.

Jutro Uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej, czczonej jako Królowa Polski i główna patronka naszego narodu, skłania nasze serca ku jeszcze większemu zawierzeniu Jej naszych losów. Wsłuchani w słowa Maryi: uczyńcie wszystko, co wam mówi mój Syn, starajmy się wiernie wypełnić Jej wskazania.
Msze Święte o godz. 09:00, 17.30 i 18.00.

To już ostatnia wakacyjna niedziela. Cieszmy się z ostatnich wolnych dni, ze sprzyjającej pogody. Wykorzystajmy je, aby nabrać sił do codziennych obowiązków w nowym roku szkolnym i katechetycznym. Już dziś podziękujemy dobremu Bogu za piękne, szczęśliwe wakacje i poprosimy o potrzebne łaski i dary w nowym roku pracy.

W TYM TYGODNIU PRZYPADA:
• We wtorek – wspomnienie św. Moniki, matki św. Augustyna.
• W środę – wspomnienie św. Augustyna.
• W czwartek – wspomnienie męczeństwa św. Jana Chrzciciela
W przyszłą niedzielę, 1 września przypada 80 rocznica wybuchu II wojny światowej. W  poniedziałek 2 września o godz. 8.30 odprawię Msze Św. w intencji poległych w obronie ojczyzny.
Za tydzień zbiórka do puszek na Katolicki Ośrodek Adopcyjny.
Składam serdeczne „Bóg zapłać” za ofiary złożone na podjazd. Wszystkich ofiarodawców polecamy Panu Bogu podczas codziennych modlitw w kościele. Wszystkim parafianom i przyjaciołom naszego kościoła, którzy w tym tygodniu będą obchodzić imieniny bądź urodziny składam najlepsze życzenia i zapewniamy o modlitwie polecając ich opiece Patronów.
Dziękuję za wczorajsze porządki w kościele Młodej Parze Marcie i Davidowi, którym życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej na całe wspólne życie. Teraz proszę o przygotowanie kościoła ul. Stawową.

Kochani Rodzice,

To Wy we współpracy z Bogiem Stwórcą, daliście życie swoim dzieciom, macie pierwotne, niezbywalne prawo i pierwszeństwo do wychowania potomstwa i jesteście pierwszymi i głównymi wychowawcami swoich dzieci (por. art. 5, Karta Praw Rodziny). W ostatnim czasie zauważa się naruszanie Waszych praw. Szczególnie w polskich szkołach. Według raportu kampanii „Chrońmy dzieci” gwarantowane ustawowo prawa rodziców były naruszane w ponad 50% badanych szkół. Jednak, jako rodzice, macie instrumenty, by domagać się swoich praw, ale trzeba je znać i świadomie z nich korzystać. Dlatego bardzo zachęcamy do zapoznania się z przewodnikiem „Prawa Rodziców w Szkole”, skrótowym informatorem zawierającym najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi oraz rodzicielskim oświadczeniem wychowawczym chroniącym dziecko przed wulgarną edukacją seksualną, przygotowanym przez Instytut Ordo Iuris.

Materiały do pobrania:

 

 

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej

im_1_169Ponownie w sierpniu, oddajemy cześć Najświętszej Maryi Pannie. Nasze serca, modlitwy i myśli podążają na Jasną Górę, do stóp naszej Matki Częstochowskiej, gdzie dziękujemy Jej za „przedziwną pomoc i obronę”.

Święty Jan Paweł II ciągle nam przypominał: „Na Jasną Górę przychodzimy do Matki Boga z wielowiekowym już depozytem naszego zawierzenia, które jest dziedzictwem całych pokoleń”. W częstochowskiej ikonie od wieków czcimy Maryję jako Matkę i Królową. Jej kopie znajdują się w wielu katedrach, bazylikach i sanktuariach dosłownie na całym świecie i, miejmy nadzieję, w każdym katolickim polskim domu. Pani Częstochowska towarzyszy nam przez całe życie. Wpatrujmy się w Jej Matczyne Oblicze, „pamiętajmy i czuwajmy” poprzez dobre, pokorne i wierne Bogu życie w naszej trudnej codzienności.

Tak wiele cudów dzieje się na Jasnej Górze – uzdrowień na ciele i na duszy. Każdy, kto przybywa do Maryi, Pani Jasnogórskiej, chce niejako „dotknąć się” kraju Jej szaty. Stąd wymowne jest spojrzenie wiernych na ikonę podczas jej odsłaniania. Wszyscy wyciszają się, a dźwięki muzyki dodają powagi chwili. Gdyby wszyscy chcieli tak spotykać się ze sobą, jak spotykamy się z Maryją, to życie byłoby o wiele prostsze. Szkoda, że tych wzorców nie przenosimy na życie codzienne.

Matko Najświętsza, Pani Częstochowska, wejrzyj na ten naród, który zawsze pokładał nadzieję w Twojej matczynej miłości. Wejrzyj, zwróć na nas swe miłosierne oczy, wypraszaj to, czego dzieci Twoje najbardziej potrzebują. Dla ubogich i cierpiących otwieraj serca zamożnych. Bezrobotnym daj spotkać pracodawcę. Wyrzucanym na bruk pomóż znaleźć dach nad głową. Rodzinom daj miłość, która pozwala przetrwać wszelkie trudności. Młodym pokazuj drogę i perspektywy na przyszłość. Dzieci otocz płaszczem swej opieki, aby nie ulegały zgorszeniu. Wspólnoty zakonne ożywiaj łaską wiary, nadziei i miłości. Kapłanów ucz naśladować Twojego Syna w oddawaniu co dnia życia za owce. Biskupom upraszaj światło Ducha Świętego, aby prowadzili ten Kościół jedną i prostą drogą do bram Królestwa Twojego Syna.