JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA  24.11.2019r.

Na początku trzeciego tysiąclecia,   
odnawiając swą nadzieję
na ostateczne nadejście Królestwa Bożego,
przygotowując je dzień po dniu
we własnym wnętrzu,
w środowisku społecznym,
którego część stanowimy,
jak również w historii świata.
Jan Paweł II.

Dzisiejsza uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata to ostatni mocny akord roku liturgicznego przed adwentowym wyciszeniem. W dzisiejszą niedzielę warto zapytać się siebie: na ile świadomie przeżywam rok liturgiczny i czynnie włączam się w jego celebracje? Warto też spojrzeć wstecz i zrobić osobisty rachunek sumienia z budowania, pogłębiania mojej przyjaźni z Panem Bogiem i bliźnimi.

Dzisiaj po Mszy świętej o godzinie 12:00 – wystawienie Najświętszego Sakramentu w monstrancji, i akt zawierzenia siebie, Kościoła i świata Chrystusowi Królowi. Za udział w tym nabożeństwie możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

Jutro – św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
W sobotę – święto św. Andrzeja Apostoła.
W przyszłą niedzielę rozpoczyna się Adwent – czas oczekiwania na Boże Narodzenie. Na każdej Mszy Św. będzie poświecenie opłatków. Poświęcony opłatek z własnego kościoła jest znakiem budowania jedności wspólnoty parafialnej. Opłatki będzie można nabywać od przyszłej niedzieli w zakrystii po każdej Mszy Św. i w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania.

Zachęcam do lektury prasy katolickiej. ” Idziemy ” na stoliku pod chórem.

Jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzę, aby na co dzień doświadczali Bożej miłości.

Składam serdeczne „Bóg zapłać” za ofiary złożone na potrzeby kościoła. Wszystkich ofiarodawców polecam Panu Bogu podczas codziennych modlitw w kościele.
Dziękuję za wczorajsze porządki w kościele  ul. Falenickiej. Teraz proszę o pomoc ul. Telimeny. Dziękuję Wszystkim, którzy wczoraj tak pięknie wysprzątali teren wokół kościoła. Szczególnie Gościom spoza parafii.

 

W sobotę rozpoczynam wizytę duszpasterską – KOLĘDĘ.
od godz. 11.00 ul. Zagórzańska od 27 do 37 / strona nieparzysta.

 

Odszedł śp. Eugeniusz Łysiak, lat 67, z ul. Zagórzańskiej. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci, na wieki wieków. Amen. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

 

Chrystus z koroną cierniową na głowie

IKONA1Jam jest Alfa i Omega – początek i koniec, do mnie należy czas i panowanie, a królestwu mojemu nie będzie końca. Niech te słowa naszego  Mistrza Wniebowstąpionego Jezusa Chrystusa będą zachętą do podjęcia nowym wyzwań i postanowień u progu nowego roku nie tylko w Kościele Powszechnym, ale przede wszystkim na naszej drodze rozwoju duchowego.

Ewangelia ukazuje nam Chrystusa Króla z koroną cierniową na głowie, wyśmianego i oplutego. Jakie to przedziwne, że Jezus mówił o sobie, iż jest królem, wtedy, kiedy był najmniej podobny do króla. Bo królowanie to nie przepych, bogactwo, złota korona, ale to łagodność, szacunek i miłość do drugiego człowieka. Królowanie to odważne mówienie prawdy, budowanie zgody i pokoju. Każdy z nas należy do Królestwa Bożego od chrztu świętego. Jesteśmy powołani do tego, by to królestwo rozwijać. To jest tajemnica naszego królowania z Jezusem. Choć czasem przyjdą trudności, ktoś nas wyśmieje nie przejmujmy się tak bardzo. Pana Jezusa też to spotkało.Zbyt wielu ludzi chciałoby tylko rządzić, wydawać rozkazy, zadania, polecenia – jednym słowem chcieliby panować nad innymi. Skąd bierze się owa chęć? Trzeba się cofnąć aż do prapoczątku. Szatan też chciał królować nad całym światem i na dodatek chciał, aby mu Bóg oddawał pokłon. Wobec takich sytuacji spoglądamy z ulgą na naszego Króla  – Jezusa Chrystusa. Króluje – a jednocześnie służy; rządzi – a równocześnie wspomaga łaską; wydaje polecenia – i sam przykład daje. Takiemu Królowi warto służyć i oddać pokłon. Będąc przy Nim, z Nim i w Nim – jesteśmy królewskim kapłaństwem, narodem świętym, ludem na własność Bogu przeznaczonym.

Niezbyt wychodzi nam nasza polska demokracja. Wciąż się uczymy jak żyć, aby każdy obywatel miał takie same prawa i obowiązki. Sporo jest w tym względzie zaniedbań. No cóż! Dowcipni mówią: „Chcieliście demokracji – to ją macie!”. Ale to też nie jest odpowiedź na wszelkie problemy polityczno-społeczno-gospodarcze. Owszem, są i tacy, którzy chcieliby, aby wróciła monarchia, ale w obecnym układzie politycznym jest to po prostu kolejna idea ustrojowa.