XVII Niedziela zwykła – 28.07.2024

Dziś w Kościele Powszechnym obchodzony jest IV Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Został on ustanowiony przez papieża Franciszka w 2021 roku i odbywa się w okolicach liturgicznego wspomnienia św. Anny i Joachima – dziadków Jezusa Chrystusa. W tym roku towarzyszą mu słowa: „Nie opuszczaj mnie w mojej starości”. Jest organizowany w celu podkreślenia faktu, że samotność jest niestety, gorzką towarzyszką życia bardzo wielu osób starszych, które często są ofiarami kultury odrzucenia.

Wszystkie osoby, które aktywnie włączą się w obchody tego dnia mają możliwość uzyskania odpustu zupełnego. Tego dnia, wierni Kościoła katolickiego mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, Komunia święta i modlitwa w intencjach papieża). Jak podkreśla Penitencjaria Apostolska, dotyczy on wszystkich, którzy poświęcą swój czas na odwiedziny osób starszych, znajdujących się w trudnej sytuacji (chorych, samotnych, niepełnosprawnych). Odpust dotyczy także ludzi chorych, ich opiekunów i tych, którzy nie mogą opuścić swych domów.

Tydzień temu wzięliśmy udział w corocznej akcji charytatywnej na rzecz misji. Dzięki pomocy materialnej Dobroczyńców polscy misjonarze i siostry misjonarki posługujący w prawie 100 krajach świata będą mogli otrzymać konieczne środki transportu. Zebraliśmy 3.374 zł.

W czwartek, 01.08. przypada 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego/1944/. To Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. 01.08. rozpoczyna się także w Kościele w naszej Ojczyźnie, miesiąc modlitw o trzeźwość narodu polskiego.

W czwartek, po Mszy św. wieczornej i modlitwie różańcowej będzie możliwość modlitwy w ciszy przed NS do godz. 20. W tym czasie będzie też możliwość spowiedzi. Zapraszam w czwartki, po Mszy św. o godz. 18 do wspólnej, wieczornej modlitwy różańcowej o dar wiary dla nastoletnich naszych Parafian. Zapraszam wszystkich do modlitwy o pragnienie wiary i rozpoznanie Jezusa przez młodzież naszej Parafii.

W I piątek sierpnia wizyty kapłana u chorych rozpoczną się o godz. 9. Po Mszy św. wieczornej i nabożeństwie, podobnie jak w czwartek, będzie możliwość modlitwy w ciszy przed NS do godz. 20. 02.08. udziela się odpustu zupełnego wiernym, którzy w tym dniu odwiedzą katedrę, konkatedrę lub kościół parafialny i tam, pobożnie odmówią Modlitwę Pańską i Wyznanie wiary.

W I sobotę sierpnia, po Mszy św. o godz. 8.30 zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej razem z naszą Parafialną Wspólnotą Żywego Różańca.

Za tydzień, w niedzielę 04.08. po Mszy św. o godz. 12 zapraszamy do wspólnej modlitwy koronką do Bożego Miłosierdzia.

Zapraszamy do udziału w Warszawsko-Praskiej Pielgrzymce Pieszej na Jasną Górę, która 05.08. wyrusza z Parafii p.w. Narodzenia Pańskiego w Warszawie, przy ul. Ostrobramskiej 72 /dojście do Częstochowy: 14.08./ Zapisy w terminie 01-04.08.

Drugą propozycją jest Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników NMP Matki Kościoła. Jej pielgrzymi wyruszają z parafii konkatedralnej w Warszawie na Kamionku /ul. Grochowska 365/ 16.08. i docierają do Częstochowy 26.08.

Duszpasterstwo akademickie przy kościele św. Anny w Warszawie, przy ul. Krakowskie Przedmieście, co roku organizuje Warszawską Akademicką Pielgrzymkę Metropolitalną na Jasną Górę. Pielgrzymka odbywa się od 05.08. do 14.08. W tym roku wyruszy po raz 44. Towarzyszyć jej będzie hasło: „Idę do Ojca”. Zapisać się można już od 01.07. Więcej informacji o tej pielgrzymce można znaleźć na stronie: www.wapm.waw.pl

Z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Muzeum PW zaprasza 05.08. o godz. 19 na X Marsz Pamięci. To uroczyste przejście ulicami Warszawy jest wyrazem hołdu dla wszystkich mieszkańców stolicy, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego. Trasa Marszu wiedzie od Pomnika Ofiar Rzezi Woli poprzez ulicę Wolską do Cmentarza Powstańców Warszawy. Uroczystość zakończy zapalenie zniczy na wystawie „Zachowajmy ich w pamięci” poświęconej cywilnym ofiarom niemieckiego okupanta.

W przedsionku kościoła znajdziemy nowy numer tygodnika „Idziemy”. A w nim warto m.in. przeczytać felieton pt. „Póki nie zdechł pies”. Dziwne zjawisko przypisywania zwierzętom cech i praw ludzkich komentuje autor. Zachęcam do lektury naszego tygodnika „Idziemy”. Warto zwrócić też uwagę na książkę Ks. Teodora Puszcza SChr pt. „Na spotkanie Pana. Co o liturgii Mszy świętej należy wiedzieć.” Cena 10 zł.

Bardzo dziękuję wszystkim, którym nie jest obojętna sytuacja materialna naszej Wspólnoty. Serdecznie dziękuję za wszystkie złożone dziś ofiary oraz wpłaty na parafialne konto bankowe: 60 1020 1127 0000 1002 0185 8802. Te dary serca pozwalają na codzienne funkcjonowanie naszej Parafii.

W ciągu najbliższych tygodni mamy kilka wolnych terminów intencji mszalnych. Warto dziękować Panu Bogu za otrzymane łaski; pamiętać o imieninach, rocznicach, jubileuszach, o Zmarłych a zwłaszcza o duszach w czyśćcu cierpiących a także prosić o Boże błogosławieństwo, siły, konieczne środki i natchnienia w naszych codziennych troskach, decyzjach i zadaniach.

Następujące osoby mają zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński: Patryk Ryszard Skarżyński, kawaler z parafii tutejszej i Sylwia Siwek, panna z parafii p.w. NSJ w Małkini Górnej, w diecezji łomżyńskiej, zapowiedź druga.

Maciej Piotr Kozicki, kawaler z parafii p.w. św. Benedykta w Wawrze – Sadulu i Magdalena Joanna Mróz, panna z parafii tutejszej, zapowiedź pierwsza.

W minionym tygodniu odszedł od nas do Wieczności: śp. + Teodor Rudnicki.  Pomódlmy się teraz w Jego intencji: „Wieczny odpoczynek, racz Mu dać, Panie…”

Wszystkim wyjeżdżającym w tych dniach na wakacje i urlopy życzymy bezpiecznych podróży, miłego wypoczynku i szczęśliwego powrotu do domu. Módlmy się za dzieci i młodzież przebywające na wakacjach. Jednocześnie przypominamy o obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. i uwrażliwiamy na godny strój w czasie obecności w świątyni.