II Niedziela zwykła, rok B – 17.01.2021

Dnia 29.12.2020 roku Chorwację nawiedziło najsilniejsze od 140 lat trzęsienie ziemi. Setki osób zostało rannych, tysiące pozbawionych dachu nad głową. Straty materialne są ogromne. Kilka dni później doszło w tym regionie do kolejnych wstrząsów. W obliczu tego wydarzenia Caritas Chorwacji zwróciła się do wszystkich ludzi dobrej woli z prośbą o pomoc. W odpowiedzi, niedziela 24.01. została ogłoszona jako „Dzień solidarności z Chorwacją”. W  jego ramach będziemy modlić się za poszkodowanych a przed kościołem zostanie przeprowadzona zbiórka datków na ten cel.

Już jutro rozpocznie się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Potrwa do 25. stycznia. Kościół zachowuje mocno w sercu modlitwę swego Założyciela, zanoszoną do Ojca w przeddzień męki, aby „wszyscy byli jedno”. I dlatego gorliwie wzywa wiernych, aby wytrwale modlili się o jedność chrześcijan.

20.01. we środę, przypada 3 rocznica /2018/ ingresu Pasterza naszej diecezji Ks. bpa Romualda Kamińskiego. W sobotę, 23.01. przypada 8. rocznica śmierci śp. + Józefa kard. Glempa, Prymasa Polski.

Natomiast, we czwartek, 21.01. obchodzimy Dzień Babci a w piątek Dzień Dziadka. Składając najserdeczniejsze życzenia pamiętajmy o naszych seniorach także w modlitwie.

W najbliższy piątek, 22.01. o godz. 19. spotkanie rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii Św.

Wszystkim osobom przyjmującym Komunię Św. na rękę uprzejmie przypominam o obowiązujących zasadach: podstawiamy lewą dłoń pod prawą tworząc jakby tron. Do wklęsłej dłoni, mając złączone palce, przyjmujemy Ciało Chrystusa, mówimy: „Amen” i spożywamy Komunię Św. przed ołtarzem i w łączności z ołtarzem, na którym rodzi się Eucharystia. Nie wędrujemy z Komunią św. na swoje miejsce.

W bieżącym tygodniku „Idziemy”, w wywiadzie pt. „Nowa szczepionka z długą historią” prof. Andrzej Kochański, specjalista genetyki klinicznej i laboratoryjnej, konsultant krajowy, przybliża nam prawdę o szczepionce przeciw Covid-19, o jej bezpieczeństwie i ryzyku. Zapraszam do lektury!

Jak wiemy, w polskiej praktyce duszpasterskiej odwiedzanie Parafian – kolędowanie – ma swoją długa tradycję. Jak wiemy, niestety, dotychczasowa forma wizyt polegająca na odwiedzaniu mieszkań i domów jest niemożliwa. Z powodu trwającej pandemii w tym roku konieczne jest wprowadzenie poważnych zmian w tej formie duszpasterskiego posługiwania. Ks. bp Romuald Kamiński proponuje formę zastępczą tradycyjnej kolędy polegającą na zaproszeniu na Mszę św. do kościoła, w małych grupach, mieszkańców wskazanych ulic. Intencją takiej Mszy św. będzie modlitwa za zaproszonych Parafian i Zmarłych z ich rodzin, umocnienie w wierze, wsparcie chorych i pojednanie w rodzinach. Ważne jest także kolędowe błogosławieństwo, czyli powierzenie siebie i swojej rodziny w opiekę Panu Bogu w różnych sytuacjach. W naszej Wspólnocie takie Msze św. z „kolędowym błogosławieństwem” rozpoczniemy we środę 27.01. Szczegółowy plan będzie wkrótce dostępny.

Bardzo serdecznie dziękuję wczorajszej ekipie porządkowej za przygotowanie i posprzątanie naszego kościoła na dzisiejszą niedzielę. Dziękuję także Panu Karolowi, Przewodniczącemu Rady Osiedla Aleksandrów i jego pomocnikom za sprawne odśnieżenie dojścia do naszego kościoła.

Sobotnia Msza św. wieczorna o godzinie 18 jest w naszym kościele sprawowana już jako Msza św. niedzielna.

Bardzo dziękuję wszystkim, którym w tym czasie pandemii nie jest obojętna sytuacja materialna naszej Wspólnoty. Serdecznie dziękuję za wpłaty na parafialne konto bankowe: 60 1020 1127 0000 1002 0185 8802. Także te Dary Serca pozwalają na bezpieczne funkcjonowanie naszej Parafii, gdy znacznie zmniejszyła się ilość osób w kościele.

W minionym tygodniu odeszli od nas do Wieczności śp. + Janina Strzyżewska; śp. + Grzegorz Walicki. Pomódlmy się teraz w Ich intencji: Wieczny odpoczynek…

 

Od niedawna można uczestniczyć we Mszy św. w naszym kościele za pośrednictwem internetu. Na stronie naszej parafii jest umieszczony link do tej transmisji, którą można oglądać na komputerze lub smartfonie. Transmitowana jest Msza św. o godzinie 10.30.

Kancelaria parafialna jest czynna w dni powszednie pół godziny przed Mszą św.  Możemy też uzyskać potrzebne informacje dzwoniąc na numer telefoniczny parafii: 22 872 18 74.

Uprzejmie przypominam o używaniu płynu dezynfekcyjnego, zwłaszcza, że mamy też łatwiejsze urządzenie: wystarczy podłożyć otwarte dłonie. Mamy też tzw. „maseczki dla roztargnionych”. A jeżeli znalazłyby się po tej Mszy św. chętne osoby, to byłaby możliwa też dezynfekcja ławek.