III Niedziela zwykła, rok B – 24.01.2021

29.12.2020 roku Chorwację nawiedziło najsilniejsze od 140 lat trzęsienie ziemi. Setki osób zostało rannych, tysiące pozbawionych dachu nad głową. Straty materialne są ogromne. Kilka dni później doszło w rejonie Zagrzebia do kolejnych wstrząsów. W obliczu tego wydarzenia Caritas Chorwacji zwróciła się do wszystkich ludzi dobrej woli z prośbą o pomoc. W odpowiedzi na ten apel, niedziela 24.01. została ogłoszona jako „Dzień solidarności z Chorwacją”. W  jego ramach dziś przed kościołem jest zbiórka datków na ten cel. Zechciejmy, w miarę możliwości wesprzeć tę sprawę.

Zgodnie z postanowieniem papieża Franciszka dzisiejsza niedziela jest Niedzielą  Słowa Bożego. Jest poświęcona celebracji, refleksji i głoszeniu Słowa Bożego, aby w Ludzie Bożym rosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego. Dziś także przypada wspomnienie św. Franciszka Salezego – Patrona dziennikarzy i pracowników mediów. Módlmy się o odwagę, wierność prawdzie i czystość zamiarów dla dziennikarzy.      

Jutro, 25.01. w Święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła kończy się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Miejmy jednak w sercu modlitwę Jezusa  zanoszoną do Ojca, w przeddzień Męki, aby „wszyscy byli jedno”. I wytrwale módlmy się o jedność i świętość chrześcijan.

Wszystkim osobom przyjmującym Komunię Św. na rękę uprzejmie przypominam o obowiązujących zasadach: podstawiamy lewą dłoń pod prawą tworząc jakby tron. Do wklęsłej dłoni, mając złączone palce, przyjmujemy Ciało Chrystusa, mówimy: „Amen” i spożywamy Komunię Św. przed ołtarzem i w łączności z ołtarzem, na którym rodzi się Eucharystia. Nie wędrujemy z Komunią św. na swoje miejsce.       

Jak wiemy, w polskiej praktyce duszpasterskiej odwiedzanie Parafian – kolędowanie – ma swoją tradycję. Niestety, dotychczasowa forma wizyt polegająca na odwiedzaniu domów jest w tym roku niemożliwa. Z powodu trwającej pandemii konieczne jest wprowadzenie istotnych zmian. Ks. bp Romuald Kamiński zaproponował zastępczą formę tradycyjnej kolędy polegającą na zaproszeniu na Mszę św. do kościoła, w małych grupach, mieszkańców wskazanych ulic. 

Intencją takiej Mszy św. będzie modlitwa za zaproszonych Parafian i Zmarłych z ich rodzin; o dar wiary dla dzieci i młodzieży, zdrowie dla chorych, pojednanie w rodzinach, gdy zły duch próbuje poróżnić serca domowników. Ważne jest także kolędowe błogosławieństwo, czyli powierzenie siebie i swojej rodziny w opiekę Panu Bogu. 

Będzie to także okazja do złożenia tradycyjnej ofiary kolędowej na potrzeby Parafii. W tym roku planujemy poważną naprawę przeciekającego dachu kościoła; zmianę oświetlenia prezbiterium i nieplanowaną a pilną przebudowę ogrodzenia od strony ul. Szulczyka, róg ul. Kociej po zderzeniu z nim dwóch, nieostrożnych kierowców. Na szczęście, w obu tych wypadkach żadna z osób nie ucierpiała. Bardzo proszę kierowców o uważną jazdę. Zima jeszcze się nie skończyła.      

W naszej Wspólnocie takie Msze św. z kolędowym błogosławieństwem mieszkańców  rozpoczniemy we środę 27.01. wg następującego porządku….

Bardzo serdecznie dziękuję naszemu Parafialnemu Zespołowi Charytatywnemu Caritas pod kierownictwem Pani Haliny Majorkiewicz za poświęcony czas, zaangażowanie, pracę w trudnym roku 2020. Dziękuję za przekazane sprawozdanie z działalności Zespołu. Mimo wielu ograniczeń i szczupłości środków, na Wielkanoc ub. r. wsparcie otrzymało 12 rodzin a na Boże Narodzenie ub. r. 14 rodzin, w tym 12 dzieci.   

Bardzo serdecznie dziękuję wczorajszej ekipie porządkowej za umycie, odkurzenie i posprzątanie naszego kościoła na dzisiejszą niedzielę. Dziękuję także za usunięcie niebezpiecznego lodu przy wejściu na teren kościelny.

W aktualnym tygodniku „Idziemy”, znajdziemy m.in. ciekawy artykuł nt. tragizmu i komizmu apostazji, czyli modnego w niektórych środowiskach „wypisywania się” ze Wspólnoty Kościoła. Jakie są tego przyczyny i konsekwencje? Zapraszam do lektury!   

Bardzo dziękuję wszystkim, którym w tym czasie pandemii nie jest obojętna sytuacja materialna naszej Wspólnoty. Serdecznie dziękuję za wpłaty na parafialne konto bankowe: 60 1020 1127 0000 1002 0185 8802. Także te Dary Serca pozwalają na bezpieczne funkcjonowanie naszej Parafii, gdy znacznie zmniejszyła się ilość osób w kościele.

W minionym tygodniu odeszły od nas do Wieczności śp. + Jadwiga Lis; śp. + Helena Bielecka. Pomódlmy się w Ich intencji: Wieczny odpoczynek…

Sobotnia Msza św. wieczorna o godzinie 18 jest w naszym kościele sprawowana już jako Msza św. niedzielna.

Od niedawna można uczestniczyć we Mszy św. w naszym kościele za pośrednictwem internetu. Na stronie naszej parafii jest umieszczony link do tej transmisji, którą można oglądać na komputerze lub smartfonie. Transmitowana jest Msza św. o godzinie 10.30.

Kancelaria parafialna jest czynna w dni powszednie pół godziny przed Mszą św.  Możemy też uzyskać potrzebne informacje dzwoniąc na numer telefoniczny parafii: 22 872 18 74. 

Uprzejmie przypominam o używaniu płynu dezynfekcyjnego, zwłaszcza, że mamy też łatwiejsze urządzenie: wystarczy podłożyć otwarte dłonie. Mamy też tzw. „maseczki dla roztargnionych”. A jeżeli znalazłyby się po tej Mszy św. chętne osoby, to byłaby możliwa też dezynfekcja ławek.