IV NIEDZIELA WIELKANOCY

Dziś w IV Niedzielę Wielkanocy, „Dobrego Pasterza” rozpoczyna się tydzień modlitw o powołania do służby w Kościele, czyli o powołania kapłańskie i zakonne. Dziś także przypada 229. rocznica uchwalenia naszej pierwszej konstytucji, czyli Konstytucji 3 Maja. /1791/

Liturgiczną uroczystość NMP Królowej Polski, głównej Patronki naszej Ojczyzny obchodziliśmy w tym roku, wyjątkowo w sobotę, 2 maja. Ponieważ niedziele Wielkanocy mają pierwszeństwo w kalendarzu liturgicznym.

Jutro wspominać będziemy św. Floriana, męczennika, patrona naszej katedry i diecezji warszawsko- praskiej. W środę czcić będziemy św. apostołów: Filipa i Jakuba. W piątek przypada uroczystość św. Stanisława biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Z tej racji można w najbliższy piątek spożywać pokarmy mięsne./KPK 1251/ Natomiast w sobotę przypada uroczystość NMP Łaskawej, Patronki Warszawy.

1. maja rozpoczęliśmy nabożeństwa majowe ku czci Matki Bożej. Są sprawowane w dni powszednie po Mszy św. wieczornej o godz.18 a w niedziele po Mszy św. o godz.12. Modlimy się o ustanie epidemii, oddalenie klęski suszy w naszej Ojczyźnie i o Boże błogosławieństwo dla pracujących w służbie zdrowia i rolnictwie.

Z powodu epidemii koronawirusa osoby starsze zachęcane są do pozostania w domu. Dlatego młodzież z naszej parafii jest gotowa im pomóc, np. w zrobieniu zakupów. Potrzebujących takiej pomocy prosimy o kontakt: nr tel.: 517 978 634.

20.04. weszły w życie zmiany w ograniczeniach związanych ze stanem epidemii. Wg nich liczba osób uczestniczących we Mszy św. zależy od powierzchni świątyni. Dla naszego kościoła górnego maksymalna liczba osób mogących uczestniczyć w Liturgii wynosi 12; dla dolnego 11, zatem możemy uczestniczyć w jednej Mszy św. w większej liczbie, choć w dwóch miejscach.

Niezależnie od tego, zawsze jest możliwość indywidualnego przyjęcia Komunii Św. w naszym kościele, po zakończeniu Mszy św. Zapraszam również wszystkie osoby pragnące przystąpić do spowiedzi. W tym celu należy zgłosić się do zakrystii po zakończeniu dowolnej Mszy św.

Bardzo dziękuję wszystkim, którym w tym trudnym czasie epidemii nie jest obojętna sytuacja materialna naszego kościoła. Spadek liczby wiernych uczestniczących we Mszach św. spowodował oddolną, niezależną inicjatywę dobrowolnych wpłat na parafialne konto bankowe. Pozwala to na realizację bieżących zobowiązań finansowych naszej Parafii. Bardzo serdecznie dziękuję za tę inicjatywę, „wyobraźnię miłosierdzia” i wszystkie dary serca.

Jeżeli chodzi o ustalenie nowego terminu I Komunii Św., już po ustaniu epidemii, czekamy na powrót dzieci do szkół. Wtedy zostanie ogłoszone spotkanie rodziców dzieci pierwszokomunijnych, na którym wybierzemy nowy termin.

Msza św. gregoriańska w intencji naszego, zmarłego Proboszcza Ks. kan. Wiesława Chrząszcza rozpoczęła się w piątek, 24.04. br. a zakończy w sobotę, 23.05. br. o godz. 17.30. Serdecznie zapraszam do wspólnej modlitwy i duchowej łączności.

Zachęcam do nabywania i lektury naszego warszawsko – praskiego tygodnika „Idziemy”.

W trosce o porządek i czystość w naszym kościele chcemy zastąpić dotychczasowy, nieefektywny system sprzątania – oparty na zapraszaniu mieszkańców kolejnych ulic – systemem opartym na 4-5 osobowych zespołach rodzinno – sąsiedzkich lub grupach zaprzyjaźnionych osób. Liczymy na to, że w przypadku większych ulic udałoby się utworzyć nawet kilka zespołów. Moglibyśmy bardziej efektywnie wykorzystać czas i nasze siły i środki.

Zachęcam serdecznie, aby do odpowiedzialności za porządek w naszej świątyni poczuwali się mieszkańcy każdej z ulic, ze wszystkich rejonów Aleksandrowa. Jeśli uda nam się stworzyć odpowiednią liczbę takich zespołów, to dyżury poszczególnych grup wypadałyby rzadziej, niż dotychczas. Także w ten sposób spełniamy 5. przykazanie kościelne: „Troszczyć się o potrzeby Wspólnoty Kościoła”. Chętne osoby zapraszam do zgłoszenia się po Mszy św.