Niedziela Palmowa Męki Pańskiej – 10.04.2022

Dziś po Mszy św. o godz. 12 ostatnie już nabożeństwo Gorzkich Żali. W piątek zakończyliśmy nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W tym roku po raz pierwszy była zorganizowana Droga Krzyżowa dla  dzieci. Bardzo serdecznie dziękuję Pani Klaudii za zaangażowanie, pomoc, kreatywność i poświęcony czas.

Dziś rozpoczynamy Wielki Tydzień. Możliwość spowiedzi będzie jeszcze do środy włącznie, po Mszy św. wieczornej, do ostatniej oczekującej osoby.

Plan Triduum Paschalnego jest następujący: W Wielki Czwartek Msza św. Wieczerzy Pańskiej będzie o godz. 18. W tym dniu 14.04. przypada Święto Chrztu Polski. W Wielki Piątek Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o godz. 18. W tym dniu obowiązuje post ścisły, który można przedłużyć zgodnie z zachęta Kościoła przez cały dzień Wielkiej Soboty aż do czasu rozpoczęcia Wigilii Paschalnej. W Wielką Sobotę Liturgia Wigilii Paschalnej będzie o godz. 19.30. Pamiętajmy o przyniesieniu świec, aby uroczyście odnowić przyrzeczenia chrzcielne.

W Wielki Piątek adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy rozpocznie się o godz. 8.15 Jutrznią wg Liturgii Godzin. O godzinie 12.15 będzie tzw. Godzina Czytań. Natomiast o godz. 15 rozpocznie się nowenna przed Świętem – do Bożego Miłosierdzia. Ofiary składane w piątek są przeznaczone na konserwację Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

W Wielką Sobotę adoracja Pana Jezusa w Grobie Pańskim rozpocznie się śpiewem Jutrzni o godz. 8.15. O godz. 12.15 Godzina Czytań. O godz. 15 drugi dzień nowenny do Bożego Miłosierdzia. W niedzielę i poniedziałek modlitwa nowenny będzie po Mszy św. o godz. 12. Poświęcić pokarmy na świąteczny stół wielkanocny będziemy mogli na zewnątrz, przed kościołem od godz. 9.30 do godz. 15, co pół godziny. W razie opadów deszczu święcenie będzie w dolnym kościele.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msza św. rezurekcyjna, poprzedzona procesją, rozpocznie się tradycyjnie o godz. 6. Wszystkie osoby bezpośrednio zaangażowane w procesję proszę o wcześniejsze przygotowanie. Następne Msze św. będą sprawowane o godz. 10.30, 12.00 i 18.00.

Wzorem lat ubiegłych i na prośbę niektórych osób przygotowany został plan adoracji NS w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę wg ulic, których mieszkańcy są zaproszeni do kościoła na wyznaczone godziny. Oczywiście, zawsze można przyjść w bardziej pasującej godzinie. Plan adoracji jest dostępny na tablicach informacyjnych.

Datki składane do zielonej skrzynki na kracie, z napisem „ofiara na kościół” są przeznaczone na kwiaty do wielkanocnego Grobu Bożego.         Bóg zapłać!

Na portalu społecznościowym Facebook została założona strona naszej Parafii, tzw. fanpage. W pole wyszukiwania na portalu wystarczy wpisać: „Parafia Wieczerzy Pańskiej”. Zamierzamy umieszczać tam aktualne informacje z życia naszej Wspólnoty parafialnej ale również ciekawe teksty teologiczne. Zachęcamy do odwiedzania i polubienia naszej strony.

Bardzo dziękuję naszej wczorajszej ekipie porządkowej za posprzątanie, odkurzenie i umycie kościoła na dzisiejszą niedzielę. A także za symboliczną, tematyczną dekorację przed ołtarzem.

W aktualnym numerze tygodnika „Idziemy” znajdziemy m.in. wywiad z J.E. Ks. biskupem R. Kamińskim. Czy uczestnictwo w wielkopostnych rekolekcjach jest wystarczającym przygotowaniem do Świąt? Zapraszam do lektury!

Niektórzy nie mogli uczestniczyć w rekolekcjach, ktoś może przegapił. M.in. dlatego razem z Panem Robertem Tekieli, dziennikarzem, publicystą i animatorem kultury niezależnej zapraszam na nowe rekolekcje. Uzasadnieniem ich są obietnice związane z Niedzielą Bożego Miłosierdzia. Chodzi o akt zawierzenia się Bożemu Miłosierdziu, który jest naturalną konsekwencją wydarzeń Wielkiego Tygodnia. Początek w sobotę, 23.04. o godz. 12.  Szczegóły znajdziemy w intencjach mszalnych.

W przedsionku kościoła znajdziemy broszurkę pt. „Triduum Paschalne”, w dowolnej cenie. To rodzaj przewodnika wyjaśniającego teologiczną treść oraz liturgię najważniejszych dni w całym roku liturgicznym. Zawiera również podpowiedzi jak świętować kolejne dni w rodzinie a także propozycje modlitw. Jest to dobra pomoc w świadomym i głębokim przeżyciu tajemnicy Triduum Paschalnego.

W tym świętym czasie będzie towarzyszył nam w prezbiterium tzw. krzyż św. Damiana. Z umieszczonego w kościele plakatu będziemy mogli poznać jego teologiczną treść. Zapraszam do lektury!

W minionym tygodniu odeszła od nas do Wieczności Boga: śp. + Barbara Marianna Zając. W środę 13.04. obchodzić będziemy Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia. Ale też dziś przeżywamy 12. rocznicę /2010/ katastrofy smoleńskiej. Pomódlmy się także w intencji 96 ofiar tamtych tragicznych wydarzeń… Wieczny odpoczynek…