XII Niedziela zwykła – 19.06.2022

We wtorek, 14.06., w wieku 76 lat, w 49. roku kapłaństwa zmarł ś. † p. Ks. Eugeniusz Stanisław Lewandowski. W latach 1975-1977 pracował w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie-Falenicy a w latach 2001 – 2007 był proboszczem naszej Parafii. Powstała inicjatywa Mszy św. gregoriańskiej od Parafian w intencji śp. + Ks. Eugeniusza. Wszystkie ofiary na ten cel prosimy przekazywać do Pani Haliny Majorkiewicz lub Pani Bogumiły Mróz.

We czwartek, 16.06. przeżywaliśmy Uroczystość Bożego Ciała. Po Mszy św. o godzinie 10.30 wyruszyliśmy po trzech latach przerwy w procesji eucharystycznej. Dziękujemy Panu Bogu za Dar Eucharystii, piękną pogodę, że pozwolił nam przeżyć trudny czas pandemii. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim budowniczym czterech, pięknych ołtarzy, dzieciom świętującym I Rocznicę swojej I Komunii Św. i ich rodzicom; służbie liturgicznej, Pani Klaudii, Panu Aleksandrowi i Pawłowi, bielankom, ich rodzicom i wszystkim, którzy przekazali kwiaty do sypania, naszej policji a także panom z kościelnej asysty. Ofiary składane do zielonej skrzynki na kracie z napisem „ofiara na kościół” zostały przeznaczone na kwiaty i inne wydatki związane z przygotowaniem ołtarzy. Zebraliśmy na ten cel 1256 zł. Kwota przysługująca każdemu z czterech zespołów budowniczych wynosi więc 314 zł. Bóg zapłać wszystkim Ofiarodawcom!

Dziś, 19.06. po Mszach św. wspieramy materialnie w naszej diecezji kapłanów studiujących za granicą. Zebrane ofiary zostaną przeznaczone na stypendia naukowe dla nich.

Bardzo dziękuję wszystkim, którym w tym trudnym czasie inflacji, podwyżek opłat i rosnących cen nie jest obojętna sytuacja materialna naszej Wspólnoty. Serdecznie dziękuję za wszystkie składane ofiary i wpłaty na parafialne konto bankowe: 60 1020 1127 0000 1002 0185 8802. Te dary serca pozwalają na codzienne funkcjonowanie naszej Wspólnoty.

Trwają nabożeństwa czerwcowe ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa. Są one sprawowane codziennie: w niedziele po Mszy św. o godz. 12, natomiast w dni powszednie po Mszy św. o godz. 18.

W czasie wakacji zbiórki ministrantów są odwołane.

Zachęćmy dzieci i młodzież do spowiedzi na zakończenie roku szkolnego i do udziału we Mszy św. dziękczynnej.

We czwartek, 23.06. obchodzimy Dzień Ojca. Pamiętajmy w naszych modlitwach o wszystkich ojcach. Tego dnia przypada również zakończenie oktawy Bożego Ciała oraz tradycyjny obrzęd błogosławieństwa wianków z ziół i kwiatów. Na zakończenie oktawy Uroczystości Bożego Ciała pragniemy wyruszyć z procesją wokół naszego kościoła. Zapraszamy do udziału. A po Mszy św. wieczornej będzie możliwość osobistej modlitwy przed NS w ciszy do godz. 20. W tym też czasie będzie możliwość spowiedzi. W tym też dniu przypada uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela oraz 17. rocznica /2005/ święceń biskupich Pasterza naszej diecezji – Ks. biskupa Romualda Kamińskiego.

Natomiast w piątek, 24.06. obchodzić będziemy uroczystość Najśw. Serca Pana Jezusa. Udziela się odpustu zupełnego wiernym, którzy publicznie odmówią Akt Wynagrodzenia Najśw. Sercu Pana Jezusa. Tego Dnia przypada też Światowy Dzień Modlitw o uświęcenie kapłanów. W najbliższy piątek można spożywać pokarmy i potrawy mięsne.

A sobota, 25.06. to dzień liturgicznego wspomnienia Niepokalanego Serca Najśw. Maryi Panny.

Serdecznie zapraszamy na „Wieczór małżeński” w sobotę, 25.06. O godz. 18 zostanie odprawiona Msza św. w intencji wszystkich rodzin naszej Parafii połączona z zawierzeniem małżeństw Najśw. Sercu Pana Jezusa. Przed NS warto powierzyć Jezusowi troski naszych rodzin i prosić o pomoc. W modlitwie pomogą nam fragmenty adhortacji „Amoris laetitia” i śpiew. Potem zapraszamy na krótki wykład pt. „Wiry i mielizny współżycia i komunikacji” nt. dwóch aspektów życia małżeńskiego, które zamiast jednoczyć, często są przyczyną konfliktów. Będzie też okazja, aby zastanowić się co możemy zrobić dobrego w Parafii dla naszych rodzin. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą spędzić czas w miłym gronie i poznać lepiej innych Parafian. Prosimy o przyniesienie czegoś na wspólny stół. Budowanie mocnych i szczęśliwych rodzin jest jednym z najważniejszych zadań a zaczynać warto zawsze od własnej rodziny i rodzin żyjących najbliżej.

Wspólnota „Emmanuel” zaprasza młodzież w wieku 14-19 lat na wyjazd w dniach 24-29.07. na „Forum Młodych” w Laskach koło Warszawy. Znajdź Boga, odkryj siebie, nawiąż relacje na całe życie. Modlitwa, uwielbienie, taniec, sport, warsztaty rozwoju talentów. Bliższe informacje znajdziemy na stronie: emmanuel.info.pl/forum

Od 10.06. w kinach można oglądać chrześcijański film familijny pt. „Nakręcony tata”. To pogodna historia rodziny, której życie wywraca do góry nogami niespodziewana popularność ojca. „Nakręcony tata” to mądra komedia o ojcu, który próbuje coś zmienić w swoim życiu; o rodzinie, która odbudowuje relacje. Wartościowy film dla całej rodziny! Gorąco polecamy!

Polecamy też film pt. „Żywy”, który będzie wyświetlany w wybranych kinach w weekend po Bożym Ciele. To film o największej tajemnicy wiary. Podaje uzasadnienie praktyki adoracji NS. To filmowe zaproszenie do odnowienia wiary i spotkania z żywym Bogiem obecnym w Eucharystii.

Zbliża się koniec roku szkolnego a wraz z nim oczekiwany przez wszystkich czas wakacji, urlopów i odpoczynku. Przypominamy, że wakacje nie są jednak czasem odpoczynku od Boga i wiary. Są okazją do kontynuacji wspólnotowej i osobistej pracy formacyjnej, czasem rekolekcji i spotkań z Bogiem. Po okresie ograniczeń wynikających z  pandemii powracamy do praktyki różnych form aktywności duszpasterskiej. Wśród nich istotną rolę pełnią w Polsce pielgrzymki. Dwie pielgrzymki na Jasną Górę są organizowane przez naszą diecezję. To Warszawsko-Praska Pielgrzymka Piesza (znana jako Pielgrzymka Rodzin), odbywająca się w terminie od 5 do14 sierpnia oraz Praska Pielgrzymka Piesza (znana jako Pielgrzymka Pomocników Maryi Matki Kościoła), trwająca od 16 do 26 sierpnia. Z całego serca zachęcamy wszystkich, którzy pragną wyruszyć na pątniczy szlak do wyboru jednej z nich.

Wspólnota przełożonych i kleryków WSD DWP kieruje słowa zachęty i odwagi do młodych mężczyzn, którzy czują głos powołania kapłańskiego. Wierzymy, że Chrystus Pan także i dziś puka do serc wielu i pragnie zaprosić do oddania Mu swojego życia na służbę Kościoła i drugiego człowieka. Seminarium naszej diecezji pragnie pomóc w rozpoznaniu życiowego powołania i w jego właściwym ukształtowaniu. Każdego młodego mężczyznę doświadczającego głosu Pana Jezusa: „Pójdź za Mną” zapraszamy do zapoznania się z warunkami rekrutacji do WSD DWP w Warszawie – Tarchominie. Warunki te dostępne są na stronie internetowej seminarium oraz naszej diecezji.

Zapraszam do lektury naszego warszawsko – praskiego tygodnika „Idziemy”! Z bieżącego numeru możemy się m.in. dowiedzieć o zagrożeniach, jakie niesie dla dzieci wielogodzinne przebywanie przed ekranem oraz jak powinni rodzice zareagować, gdy wchodzą do pokoju dziecka i widzą brutalne treści na ekranie? Zapraszam do lektury!

W minionym tygodniu odeszła od nas do Wieczności Boga: śp. + Maria Teresa Krysiak. Pomódlmy się teraz w Jej intencji: Wieczny odpoczynek, racz Jej dać Panie…