XIII Niedziela zwykła – 26.06.2022

We wtorek, 14.06., w wieku 76 lat, w 49. roku kapłaństwa zmarł ś. † p. Ks. Eugeniusz Stanisław Lewandowski. W latach 2001 – 2007 był proboszczem naszej Parafii. Powstała inicjatywa Mszy św. gregoriańskiej od Parafian w intencji śp. + Ks. Eugeniusza. Wszystkie ofiary na ten cel prosimy przekazywać Pani Halinie Majorkiewicz lub Pani Bogumile Mróz albo składać w zakrystii.

Tydzień temu, 19.06. po Mszach św. wspieraliśmy materialnie w naszej diecezji kapłanów studiujących za granicą. Zebraliśmy 722 zł. Zebrane ofiary zostaną przeznaczone na stypendia naukowe dla nich.

W środę, 29.06. przypada uroczystość św. apostołów Piotra i Pawła. W tym dniu, jak co roku, zorganizowana będzie zbiórka ofiar na konserwację bazyliki św. Piotra na Watykanie oraz działalność apostolską i charytatywną Stolicy Apostolskiej.

W piątek, 01.07. przypada I piątek miesiąca. Wizyty kapłana u chorych rozpoczną się o godz. 9. Możemy też zgłaszać nowych chorych. Natomiast po Mszy św. wieczornej i nabożeństwie – podobnie jak w czwartek – będzie możliwość osobistej modlitwy przed NS w ciszy do godz. 20. W tym też czasie będzie możliwość spowiedzi.

Natomiast w I sobotę, 02.07. po Mszy św. o godz. 8.30 zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej.

Za tydzień, w niedzielę, 03.07. po Mszy św. o godz. 12 zapraszamy do wspólnej modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia.

We środę, 22.06. nasza Parafianka, Pani Klaudia Korda uzyskała tytuł licencjata teologii UKSW. Bardzo serdecznie gratulujemy! O ile w naukach świeckich stopień ten jest tylko etapem w drodze do magisterium, o tyle w naukach kościelnych, takich jak prawo kanoniczne czy teologia, licencjat jest stopniem pomiędzy magisterium a doktoratem. Życzymy zatem dalszych sukcesów w rozwoju naukowym!

W minionych dwóch tygodniach zostały wykonane następujące prace remontowe: czyszczenie rynien i rur spustowych w budynku kościoła oraz plebanii; prace pielęgnacyjne krzewu, który ucierpiał podczas wichur; uszczelnienie małych kominów i wykonanie czap kominowych za pomocą papy termozgrzewalnej; naprawa elewacji dużego komina, uszczelnienie i wykonanie czapy kominowej za pomocą papy termozgrzewalnej; naprawa i wymiana niektórych rynien z materiałem. Kominy zaciekały, dlatego pojawiła się na nich korozja. Stworzenie czap kominowych oraz uszczelnienie ich spowoduje prawidłowe spływanie wody, co zabezpieczy przed zalaniem plebanię do środka budynku. Duży komin wymagał dodatkowej obróbki, ponieważ wykruszały się już cegły. Zostały też nad wejściem do górnego kościoła wymienione rynny na nowe, bardziej uniwersalne, które w przyszłości będą łatwe w naprawie czy wymianie. Te wszystkie prace kosztowały nas 4650 zł.

Bardzo dziękuję wszystkim, którym w tym trudnym czasie inflacji, podwyżek wszystkich opłat i rosnących cen nie jest obojętna sytuacja materialna naszej Wspólnoty. Serdecznie dziękuję za wszystkie złożone dziś ofiary i wpłaty na parafialne konto bankowe: 60 1020 1127 0000 1002 0185 8802. Te dary serca pozwalają na codzienne funkcjonowanie naszej Wspólnoty.

Powoli kończą się nabożeństwa czerwcowe ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa. Są one sprawowane codziennie: w niedziele po Mszy św. o godz. 12, natomiast w dni powszednie po Mszy św. o godz. 18.

Bardzo dziękuję za wczorajszy tzw. „Wieczór małżeński” – modlitwę, rozważania i wykład – Pani Annie i wszystkim współpracującym osobom. Można było spędzić czas w miłym gronie i poznać lepiej innych Parafian. Budowanie mocnych i szczęśliwych rodzin jest jednym z naszych najważniejszych zadań, dlatego zapraszamy wszystkich na następne spotkania.

Wspólnota „Emmanuel” zaprasza młodzież w wieku 14-19 lat na wyjazd w dniach 24-29.07. na „Forum Młodych” w Laskach koło Warszawy. Znajdź Boga, poznaj siebie, zbuduj relacje na całe życie. Modlitwa, uwielbienie, taniec, sport, warsztaty rozwoju talentów. Bliższe informacje znajdziemy na stronie: emmanuel.info.pl/forum

Rozpoczyna się czas letni. Część z nas uczestniczy we Mszy św. na zewnątrz kościoła. Od dziś są do dyspozycji zielone krzesła ogrodowe. Są one dostępne w przedsionku dolnego kościoła. Przyjmijmy kulturalną zasadę, że po Mszy św. odnosimy takie krzesło na miejsce.

Zbliża się koniec roku szkolnego a wraz z nim oczekiwany przez wszystkich czas wakacji, urlopów i odpoczynku. Przypominamy, że wakacje nie są jednak czasem odpoczynku od Boga i wiary. Są okazją do kontynuacji wspólnotowej i osobistej pracy formacyjnej, czasem rekolekcji i spotkań z Bogiem. Po okresie ograniczeń wynikających z  pandemii powracamy do praktyki różnych form aktywności duszpasterskiej. Wśród nich istotną rolę pełnią w Polsce pielgrzymki. Dwie pielgrzymki na Jasną Górę są organizowane przez naszą diecezję. To Warszawsko-Praska Pielgrzymka Piesza (znana jako Pielgrzymka Rodzin), odbywająca się w terminie od 5 do14 sierpnia oraz Praska Pielgrzymka Piesza (znana jako Pielgrzymka Pomocników Maryi Matki Kościoła), trwająca od 16 do 26 sierpnia. Z całego serca zachęcamy wszystkich, którzy pragną wyruszyć na pątniczy szlak do wyboru jednej z nich.

Wspólnota przełożonych i kleryków WSD DWP kieruje słowa zachęty i odwagi do młodych mężczyzn, którzy czują głos powołania kapłańskiego. Wierzymy, że Chrystus Pan także i dziś puka do serc wielu i pragnie zaprosić do oddania Mu swojego życia na służbę Kościoła i drugiego człowieka. Seminarium naszej diecezji pragnie pomóc w rozpoznaniu życiowego powołania i w jego właściwym ukształtowaniu. Każdego młodego mężczyznę doświadczającego głosu Pana Jezusa: „Pójdź za Mną” zapraszamy do zapoznania się z warunkami rekrutacji do WSD DWP w Warszawie – Tarchominie. Warunki te dostępne są na stronie internetowej seminarium oraz naszej diecezji.

Po całym roku pracy i dwóch latach pandemii chcemy wyjechać na wakacje. Ale inflacja jest rekordowo wysoka a ceny w sklepach przerażają. Co więc zrobić, aby możliwie tanio spędzić czas w jakimś ładnym miejscu? Jak ciekawie spędzić urlop nie wydając przy tym wszystkich oszczędności? Zapraszam do zapoznania się z propozycjami ciekawego wypoczynku w naszym warszawsko – praskim tygodniku „Idziemy”!

Wszystkim wyjeżdżającym na wakacje i urlopy życzymy bezpiecznych podróży pod opieką św. Krzysztofa, miłego wypoczynku i szczęśliwego powrotu do domu. Módlmy się też i zatroszczmy się o mądry wypoczynek wakacyjny młodzieży.

W minionym tygodniu odszedł od nas do Wieczności Boga: śp. + Henryk Albin Górski. Pomódlmy się teraz w Jego intencji: Wieczny odpoczynek, racz Mu dać Panie…