XV Niedziela zwykła – 10.07.2022

Msza św. gregoriańska od Parafian za zmarłego ś.†p. Ks. Eugeniusza Lewandowskiego, proboszcza naszej Parafii, zostanie odprawiona w dniach 1 – 30. sierpnia.  Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

We środę, 13.07. w Dniu Fatimskim, zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej po Mszy św. wieczornej.

We czwartek, 14.07. po Mszy św. wieczornej będzie możliwość osobistej modlitwy przed NS w ciszy do godz. 20. W tym też czasie będzie możliwość spowiedzi. W inne dni powszednie osoby pragnące przystąpić do Sakramentu Pokuty i Pojednania proszę o zaczekanie przy konfesjonale po Mszy św. wieczornej.

Po przerwie spowodowanej nabożeństwami majowymi i czerwcowymi powracamy do naszych wspólnych, cotygodniowych modlitw i nabożeństw, i tak: we wtorki modlimy się litanią do św. Józefa, Oblubieńca NMP; we środy odmawiamy nowennę do M.B. Nieustającej Pomocy; a w piątki zapraszamy do wspólnej modlitwy koronką do Bożego Miłosierdzia po Mszy św. wieczornej.

W prezbiterium pojawiły się sedilie, czyli nowe miejsca siedzące dla służby liturgicznej. Nawiązują one do tytułu naszej Parafii i płaskorzeźby Wieczerzy Pańskiej. Mamy więc formalnie 12 miejsc siedzących – tyle ilu było apostołów. Pozioma linia górnej krawędzi oparcia nawiązuje do mocnej linii stołu na płaskorzeźbie. Kolor drewna dębowego i zastosowanej tapicerki nawiązuje do barwy kamienia posadzki i w przyszłości – jak Pan Bóg pozwoli – odnowionej, oczyszczonej płaskorzeźby z drewna lipowego. Wtedy wszystko zgra się jeszcze bardziej. Zachęcam, aby po Mszy św. podejść i popatrzeć sobie z bliska. Jeżeli ten projekt artystyczny nam się spodoba, zostanie z nami na długie lata. W bliskiej przyszłości myślę, że warto byłoby usunąć tę zieloną wykładzinę, obniżyć zbyt wysokie stopnie i usunąć ten metal, który uniemożliwia swobodne klękanie przed ołtarzem. W projekcie mamy więc zbudowanie – całkowicie w drewnie – prezbiterium, tak, aby skomponowało się z całością naszego kościoła.

Bardzo dziękuję wszystkim, którym w tym trudnym czasie inflacji, podwyżek opłat i rosnących kosztów utrzymania nie jest obojętna sytuacja materialna naszej Wspólnoty. Serdecznie dziękuję za wszystkie złożone dziś ofiary i wpłaty na parafialne konto bankowe: 60 1020 1127 0000 1002 0185 8802. Te dary serca pozwalają na codzienne funkcjonowanie naszej Wspólnoty.

Wspólnota „Emmanuel” zaprasza młodzież w wieku 14-19 lat na wyjazd w dniach 24 – 29.07. na „Forum Młodych” w Laskach koło Warszawy. Znajdź Boga, poznaj siebie, zbuduj  relacje na całe życie. Modlitwa, uwielbienie, taniec, sport, warsztaty rozwoju talentów. Bliższe informacje znajdziemy na stronie: emmanuel.info.pl/forum

Rozpoczęło się lato. W związku z tym uprzejmie przypominam i bardzo proszę o zachowanie godnego stroju w naszej świątyni, mimo wysokich temperatur. Krótkie spodnie,  podkoszulki, klapki, etc. jak wiemy, nie są ubraniem właściwym w czasie liturgii Mszy św.  Część z nas uczestniczy we Mszy św. na zewnątrz kościoła. Są do dyspozycji zielone krzesła ogrodowe. Są one dostępne w przedsionku dolnego kościoła. Zachowajmy kulturalną zasadę, że po Mszy św. odnosimy takie krzesło na miejsce.

Zbliża się koniec roku szkolnego a wraz z nim oczekiwany przez wszystkich czas wakacji, urlopów i odpoczynku. Przypominamy, że wakacje nie są jednak czasem odpoczynku od Boga i wiary. Są okazją do kontynuacji wspólnotowej i osobistej pracy formacyjnej, czasem rekolekcji i spotkań z Bogiem. Po okresie ograniczeń wynikających z  pandemii powracamy do praktyki różnych form aktywności duszpasterskiej. Wśród nich istotną rolę pełnią w Polsce pielgrzymki. Dwie pielgrzymki na Jasną Górę są organizowane przez naszą diecezję. To Warszawsko-Praska Pielgrzymka Piesza (znana jako Pielgrzymka Rodzin), odbywająca się w terminie od 5 do14 sierpnia oraz Praska Pielgrzymka Piesza (znana jako Pielgrzymka Pomocników Maryi Matki Kościoła), trwająca od 16 do 26 sierpnia. Z całego serca zachęcamy wszystkich, którzy pragną wyruszyć na pątniczy szlak do wyboru jednej z nich.

Wspólnota przełożonych i kleryków WSD DWP kieruje słowa zachęty i odwagi do młodych mężczyzn, którzy czują głos powołania kapłańskiego. Wierzymy, że Chrystus Pan także i dziś puka do serc wielu i pragnie zaprosić do oddania Mu swojego życia na służbę Kościoła i drugiego człowieka. Seminarium naszej diecezji pragnie pomóc w rozpoznaniu życiowego powołania i w jego właściwym ukształtowaniu. Każdego młodego mężczyznę doświadczającego głosu Pana Jezusa: „Pójdź za Mną” zapraszamy do zapoznania się z warunkami rekrutacji do WSD DWP w Warszawie – Tarchominie. Warunki te dostępne są na stronie internetowej seminarium oraz naszej diecezji.

Z felietonu Ks. Marka Kruszewskiego w bieżącym numerze tygodnika „Idziemy” możemy się dowiedzieć jak rodzice maja się zachować w sytuacji rozwodowej swojego, dorosłego dziecka i jak rodzeństwo ma postępować, gdy ich siostra lub brat się rozwodzi. Zapraszam do lektury naszego warszawsko – praskiego tygodnika „Idziemy”!

Wszystkim wyjeżdżającym na wakacje i urlopy życzymy bezpiecznych podróży pod opieką św. Krzysztofa, miłego wypoczynku i szczęśliwego powrotu do domu. Módlmy się też o urodzaje i miejmy na uwadze mądry wypoczynek wakacyjny dzieci i młodzieży.

W minionym tygodniu odszedł od nas do Wieczności Boga: śp. + Jan Nowacki. Pomódlmy się teraz w Jego intencji: Wieczny odpoczynek, racz Mu dać Panie…