XVII Niedziela zwykła – 24.07.2022

Dziś obchodzimy z inicjatywy papieża Franciszka II Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. A to z uwagi na przypadające we wtorek, 26.07. wspomnienie św. Joachima i Anny, rodziców NMP. Natomiast jutro mamy święto, św. Jakuba, apostoła.

Dziś pod patronatem św. Krzysztofa, Patrona kierowców i podróżujących, organizowana jest w całej Polsce coroczna akcja charytatywna na rzecz misji. Dzięki pomocy materialnej Dobroczyńców polscy misjonarze i siostry misjonarki posługujący w prawie 100 krajach świata mogą otrzymać konieczne środki transportu. Zapewniają one funkcjonowanie placówek misyjnych: dojazd do kaplic, szkół, przedszkoli, ośrodków zdrowia i szpitali. Dlatego dziś po każdej Mszy św. będą święcone pojazdy a przy okazji będą zbierane datki na ten właśnie cel. Organizatorzy zachęcają: Podziękuj Panu Bogu za bezpieczne podróże i ofiaruj 1 grosz za każdy 1 km bez wypadku, na środki transportu dla misjonarzy.

Po przerwie spowodowanej nabożeństwami majowymi i czerwcowymi powracamy do naszych wspólnych, cotygodniowych modlitw i nabożeństw, i tak: we wtorki modlimy się litanią do św. Józefa, Oblubieńca NMP; we środy odmawiamy nowennę do M.B. Nieustającej Pomocy; a w piątki zapraszamy do wspólnej modlitwy koronką do Bożego Miłosierdzia po Mszy św. wieczornej.

We czwartek, 28.07. po Mszy św. wieczornej będzie możliwość osobistej modlitwy przed NS w ciszy do godz. 20. W tym też czasie będzie możliwość spowiedzi. W inne dni powszednie osoby pragnące przystąpić do Sakramentu Pokuty i Pojednania proszę o zaczekanie przy konfesjonale po Mszy św. wieczornej.

Za tydzień rozpoczynamy zapisy dzieci, których rodzice planują w 2023 roku uroczystość I Komunii Św. w naszej Parafii. Wszystkich zainteresowanych zapraszam po Mszy św. do zakrystii.

Bardzo dziękuję wszystkim, którym w tym trudnym czasie inflacji, podwyżek opłat i rosnących kosztów utrzymania nie jest obojętna sytuacja materialna naszej Wspólnoty. Serdecznie dziękuję za wszystkie złożone dziś ofiary i wpłaty na parafialne konto bankowe: 60 1020 1127 0000 1002 0185 8802. Te dary serca pozwalają na codzienne funkcjonowanie naszej Wspólnoty.

Razem z Parafią p.w. Najśw. Serca Pana Jezusa w Falenicy zapraszamy na pielgrzymkę autokarową do Medjugorie w dniach 24.09. – 02.10. Koszt 700 zł. i 250 euro. Bardziej szczegółowe informacje, zgłoszenia i wpłaty – u Pani Marty nr tel. 790 421 191.

Rozpoczęło się lato. W związku z tym uprzejmie przypominam i bardzo proszę o zachowanie godnego stroju w naszej świątyni, mimo wysokich temperatur. Krótkie spodnie,  podkoszulki, klapki, etc. jak wiemy, nie są ubraniem właściwym w czasie liturgii Mszy św.  Część z nas uczestniczy we Mszy św. na zewnątrz kościoła. Są do dyspozycji zielone krzesła. Są one dostępne w przedsionku dolnego kościoła. Zachowajmy kulturalną zasadę, że po Mszy św. odnosimy takie krzesło na miejsce.

Po okresie ograniczeń wynikających z pandemii powracamy do praktyki różnych form aktywności duszpasterskiej. Wśród nich istotną rolę pełnią w Polsce pielgrzymki. Dwie pielgrzymki na Jasną Górę są organizowane przez naszą diecezję. To Warszawsko-Praska Pielgrzymka Piesza (znana jako Pielgrzymka Rodzin), odbywająca się w terminie od 5 do14 sierpnia oraz Praska Pielgrzymka Piesza (znana jako Pielgrzymka Pomocników Maryi Matki Kościoła), trwająca od 16 do 26 sierpnia. Z całego serca zachęcamy wszystkich, którzy pragną wyruszyć na pątniczy szlak do wyboru jednej z nich.

Wspólnota przełożonych i kleryków WSD DWP kieruje słowa zachęty i odwagi do młodych mężczyzn, którzy czują głos powołania kapłańskiego. Wierzymy, że Chrystus Pan także i dziś puka do serc wielu i pragnie zaprosić do oddania Mu swojego życia na służbę Kościoła i drugiego człowieka. Seminarium naszej diecezji pragnie pomóc w rozpoznaniu życiowego powołania i w jego właściwym ukształtowaniu. Każdego młodego mężczyznę doświadczającego głosu Pana Jezusa: „Pójdź za Mną” zapraszamy do zapoznania się z warunkami rekrutacji do WSD DWP w Warszawie – Tarchominie. Warunki te dostępne są na stronie internetowej seminarium oraz naszej diecezji.

A w tygodniku „Idziemy” możemy przeczytać ciekawy artykuł pt. „Starość jako powołanie”. Jak pogodzić się z własną lub starością najbliższych, czy ona ma jakiś sens we współczesnym świecie i czy rzeczywiście „starość się Panu Bogu nie udała”? Zapraszam do lektury naszego warszawsko – praskiego tygodnika „Idziemy”!

Wszystkim wyjeżdżającym na wakacje i urlopy życzymy bezpiecznych podróży pod opieką św. Krzysztofa, miłego wypoczynku i szczęśliwego powrotu do domu. Módlmy się też o urodzaje i miejmy na uwadze mądry wypoczynek wakacyjny dzieci i młodzieży.

W minionym tygodniu odeszła od nas do Wieczności Boga śp. + Krystyna Recielska. Pomódlmy się teraz w Jej intencji. Wieczny odpoczynek, racz Jej dać Panie…